NASIL WEB SİTESİ KURULUR ?

Bu yazımızda sizlere sıfırdan bir web sitesinin nasıl kurulacağını, alan adı ve barındırma hizmetlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve panelli site ile html site arasındaki farkları anlatmaya çalışacağız.

Alan Adı (Domain) Seçimi

Alan adı; bir kurumun veya kişisel bir web sitesinin adresine verilen isme alan adı (domain) denir.

Alan adları mümkün olduğunca kolay ve hatırlanabilir olmalı ki ziyaretçilerinizin ulaşması kolay olsun. Alan adınızın; hizmet verdiğiniz sektör, sattığınız ürün veya mesleğiniz gibi unsurları içeren bir isimden oluşması da, yapılan aramalar sonucunda sitenizin bulunmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Barındırma (Hosting) Tercihleri

Özellikle profesyonel site sahiplerinin en önemli konularından biri de hosting seçimidir. İnternet hayatına yeni başlamış olan kullanıcılar zaman zaman ihtiyaçlarının çok üstünde web hosting satın alarak gereksiz yere para harcamaktalar. Oysa bir web sitesinin ihtiyacı olan hosting paketi bellidir.

Web alanı paketinizi satın alırken kullanabileceğiniz alanın boyutunu ifade etmektedir. Örneğin blog yazarlarının bloglarında en çok yer kaplayacak verilerin resimler olduğunu düşünürsek 200-500 MB’lık bir hosting paketinin işlerini fazlasıyla görebileceğini söyleyebiliriz. Blogunuzu geliştirdikçe ileriki zamanlarda bu ihtiyacınızda değişiklik meydana gelebilir.

Kurumsal sitelerde ise; firmanın ürün sayısı, tanıtılacak sayfa sayısı ve buna bağlı olarak fotoğraf sayısına göre paket boyutu farklılık gösterebilir. Genel olarak 500MB kurumsal siteler için başlangıç seviyesinde ve yeterli bir alandır.

Panelli Site Mi ? HTML Site Mi?

Panelli sitenin avantajlarını sıralamak gerekirse;

Ekonomik: Özel yazılımlara yüklü tasarım ücretleri ödemekten kurtulursunuz.Yönetim paneli ile istediğiniz temayı seçersiniz ve çok kısa sürede sitenizi oluşturmaya başlarsınız. 

Kolay Yönetilir: Yönetim panelli bir web sitesi ile tüm kontrol sizde. Sitenizin tüm içerik ve değişikliklerini siz kendiniz yapabilirsiniz. 

Özgün Tasarım: Kolay Panel sisteminde belirli tasarım kalıplarını kullanma zorunluluğu yoktur. Site yönetim paneli aracılığıyla oluşturulan içerik, çok farklı tarzlarda tasarımlarla sunulabilir. İstek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda size özel olarak oluşturulan arayüzler rahatlıkla kullanılabilir.

HTML sitenin dezavantajları;

1. Çok etkileşimli ve güncel değildir.

2. Tasarımları, düzenlenmesi ve kontrolü zordur.

3. Çok sayıda sayfa içeren siteler için kullanışlı değildir.

4. Hızlı değişen içerik ve kişiselleştirmeler için kullanışlı değildir.

Sitenin Tasarımı Ve İçerik Girişi

Panelli sitede isteğe bağlı olarak içerikler kolay ve hızlı bir şekilde eklenmektedir.

HTML'de ise her menüyü ayrı ayrı oluşturmak hem zaman kaybına hemde müşteri kaybına neden olmaktadır. 

Sitenin Yayınlanması

Panelli site anında yayında olur. Dosyaları da panel üzerinden kolayca yüklersiniz.

HTML'yi ftp üzerinden yüklemek gerekmektedir. Ayrıca yapacağınız her değişiklikte, sadece değiştirdiğiniz dosyaları bulup onları yüklemeniz gerekir.

Yayın Sonrası

Sitedeki güncellemeler panelli de hemen ve ücretsiz yapılır.

HTML'de hem tasarım ücreti gerekir hem de ekstra zaman harcanmaktadır.

-

Özetle; 1-2 sayfalık basit bir web sitesi kuracaksanız HTML sizin için ideal çözüm olabilir. Ancak günümüzde hepimizin anlatacak çok şeyi olduğundan, sayfa sayısı ve içerik boyutları artıyor. Bu nedenle Yönetim Panelli siteleri tavsiye ediyoruz.

SN2.org tarafından geliştirilen %100 Yerli ve %100 Türkçe yönetim panelleri sayesinde, sitenizi kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Ayrıca Site Fabrikası tarafından sağlanan her hosting hizmetinde otomatik yedekleme ÜCRETSİZ olarak verilmektedir. Böylece veri kaybı yaşasanız dahi 30 güne kadar kayıtlarınızı geri alabilirsiniz.

Alan adı tescili konusunda da; firmamız size özel isim araştırmanızda ÜCRETSİZ danışmanlık vermektedir.

Detaylı bilgi için bizlere İLETİŞİM sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2015-01-29